Azure Powershell Kurulumu ve Kullanımı

Azure‘un halihazırda iki farklı portalı var. Eski portal ASM (Azure Service Manager) olarak biliniyor ve manage.windowsazure.com adresinden erişiliyor. Yeni portal ARM (Azure Resource Manager) olarak biliniyor ve portal.azure.com adresinden erişiliyor. Bu portallarda değişen tek şey arayüz değil, servislerin yönetim altyapısı da değişmiş durumda. Eski portalın orta vadede tamamen kapatılması bekleniyor.

Sistemi tanımak ve ilk defa yapılacak işlemler için portal(lar)dan işlem yapmak kolay olabiliyor. Yalnız bazı işlemleri sürekli yapmaya başlayınca buradan adım adım gitmek can sıkıcı hale geliyor. Bu yüzden servislere aşina olduktan sonra artık powershell’e terfi etmenin zamanı gelmiş demektir. Aşağıdaki adımları takip ederek Azure Powershell kurulumunu tamamlayıp birkaç temel işlem yapabilir ve daha fazlası için yazı sonundaki kaynakları inceleyebilirsiniz.

Kurulum Adımları

İndirme ve yükleme işlemini direkt powershell den apmak isterseniz direkt şu kodları çalıştırıp tamamlandıktan sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz

Install-Module AzureRM
Install-Module Azure

Elle kurmak için Azure ile birlikte kullanabileceğimiz araçların bulunduğu şu sayfadan Komut Satırı Araçları altındaki Powershell – Windows Yüklemesine tıklayarak indirme işlemini başlatalım.

azure powershell kurulumu

Dosyayı çalıştırdığınızda Web Platform Installer açılacak. Burada Azure powershell i seçip yükle demeniz yeterli. Sonrasında kurulumu tamamlayın.

azure powershell yükleme

Yükleme tamamlandıktan sonra “Başlat” tan aratarak powershell ISE’ yi yönetici olarak çalıştırın.

Azure modülünün yüklenmiş olması gerekir. Bunu test etmek için aşağıdaki kodu kullanabiliriz:

Get-Module –ListAvailable

Sonuçlarda AzureRM fonksiyonlarını görüyorsak herşey yolundadır. Yeni ARM portal altyapısı için AzureRM komutları kullanılıyor. Direkt Azure olarak powershell kodları görürseniz bunların eski portal üzerinde çalıştığını anlayabilirsiniz.

Azure Hesabına Bağlanma

Şimdi powershell üzerinden birkaç temel işlem yapabiliriz

# Azure hesabına giriş
Login-AzureRmAccount
# Hesabınızdaki abonelikleri listeleme
Get-AzureRmSubscription

# Yeni bir resource grup oluşturma
$location = "centralus"
$myResourceGroup = "myResourceGroup" 
New-AzureRmResourceGroup -Name $myResourceGroup -Location $location

Resource group lar Azure aboneliğiniz altında oluşturacağınız servisleri gruplar altında toplamanızı sağlar. Bu şekilde örneğin farklı projeler için oluşturduğunuz kaynakları kolayca ayırt edebilirsiniz. Resource group ların içine tüm bölgelerden tüm servisleri ekleyebilirsiniz.

Dönelim powershell tarafına. İşin asıl güzel yanı bir işlem için hazırladığınız powershell script inizi kaydedip, daha sonra aynı işlemi birkaç tıkla tekrarlayabilirsiniz.

azure powershell

Örnek olarak, powershell ile Azure Backup kurulumu için şu yazıya geçebilirsiniz.

Microsoft Azure Yedekleme Kurulumu

Daha fazlası için Powershell Script Galerisi

Write a Comment